Ligockie pory roku – Dźwiękowy kalendarz jest kontynuacją – rozszerzeniem pracy stypendialnej z 2023 roku pt. Ligockie repozytorium pieśni ludowej, podzielonego na cztery pory roku. W każdej porze roku znajdują się znaczące, cykliczne wydarzenia, obrzędy, święta. Zarówno te, które są kultywowane do dzisiaj, jak również takie, które zostały porzucone lub zmieniły formę w związku z „wymianą pokoleń”, zmianami społecznymi.

Dźwiękowy kalendarz jest rejestracją audio w celu archiwizacji i zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego na przykładzie Ligoty Prószkowskiej – małej ojczyzny oraz szeroko pojętej edukacji, poszukiwaniem swojej tożsamości. Wydarzenia są skatalogowane według pór roku, zaczynając od zimy i pierwszego miesiąca roku - stycznia. Praca jest próbą ochrony dziedzictwa, życia codziennego, świąt, obrzędów, wydarzeń opowiadanych w gwarze śląskiej wzbogaconych o archiwalne zdjęcia.

Założenie Dźwiękowego kalendarza w formie rejestracji i archiwizacji wydaje się formą najlepszą, bowiem translacja wypowiedzi w formie pisanej, przepisanych wypowiedzi z rejestracji nie oddaje autentyczności jak akcent, melodyka gwary ani poznania jej naturalnego brzmienia. Odwiedzjący portal mogą się zapoznać z jej brzmieniem. Zarejestrowany materiał nie jest przetwarzany w jakikolwiek sposób mogący modyfikować autentyczność.

Rejestracja odbyła się w Ligockim Młynie, w tym samym miejscu, w którym w 2023 roku były rejestrowane pieśni z Ligoty Prószkowskiej wykonywane a cappella gwarą śląską, za co Paniom jak i Właścicielom Ligockiego Młyna dziękuję bardzo!

Informatorkami są członkinie Ligockich Wrzosów z Ligoty Prószkowskiej – zespołu śpiewaczego wykonującego autentyczne pieśni a cappella, działającego nieprzerwanie od 20 lat (jubileusz działalności w marcu 2024 roku), mówiące na co dzień gwarą.

Przemysław Ślusarczyk

 

Translator

Social Share